Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Bracia

Fraternia Pojedanie

Inicjatorami powstania Fraterni Pojednanie są bracia kapucyni: Marcin Świąder, Mateusz Włosiński, Borys Karczmarzyk, ktorzy wspólnie podążają drogą odkrycia piękna ukrytego w ikonografii. Bracia odkrywają bogactwo duchowości zawartej w ikonografii oraz malarstwie i sztuce. Piszą również ikony, idąc po śladach wielu znanych twórców.

Fraternia Pojednanie
marcin-swiader.png

BR. MARCIN ŚWIĄDER

Marcin Świąder urodzony w Mielcu, 29 maja 1976 roku, na ulicy Kwiatowej 5. Wcześnie odkrywa powołanie do formy życia Ewangelią śladami św. Franciszka z Asyżu. W 1995 roku zostaje przyjęty do Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, gdzie w 2001 roku składa profesję wieczystą i rok później przyjmuje święcenia prezbiteratu. Już w czasie studiów odkrywa ikonę jako formę przepowiadania Słowa ubogim. Techniki malarstwa temperowego uczy się od Iryny Bołdiny-Styczeń podczas warsztatów w galerii „Na bruku” Jana Guta w Bytomiu. Osiem lat spędzonych w Domu Modlitwy w Zagórzu daje okazje do intensywnej pracy nad niełatwą techniką malarstwa. Z pustelni zostaje przeniesiony do Katowic-Załęża gdzie przez cztery lata żyje i ewangelizuje wśród najuboższych – nie przestaje tworzyć. W Skomielnej Czarnej, do której zostaje przeniesiony w lipcu 2015 roku, zakłada samodzielną pracownię ikonopisarską i powołuje szkołę pisania ikon pod wezwaniem św. Jana Damasceńskiego. W ciągu dwudziestu lat spod jego pędzla wyszło blisko siedemset ikon i obrazów. Projektuje przestrzeń sakralną. Prowadzi warsztaty pisania ikon, przez które przewinęło się kilkaset osób. Ma swoich uczniów tworzących dziś samodzielnie. Jest współinicjatorem „Fraternii”. Mistrzowie, którzy wciąż go inspirują to Teofan Grek, Andrzej Rublow, Dionisij, a spośród współczesnych Kiko Argüello i Jerzy Nowosielski.

marcin-swiader.png

BR. MATEUSZ WŁOSIŃSKI

Mateusz Włosiński urodził się 31 stycznia 1989 roku w Brzesku. W 2008 roku wstępuje do Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów. W trakcie studiów w Krakowie uczy się pisania ikon, na kursie zorganizowanym przez br. Marcina Świądra. W 2016 roku składa śluby wieczyste a w 2017 przyjmuje święcenia prezbiteratu. Pierwsze lata posługi spędza w Wałczu, gdzie jest duszpasterzem młodzieży. Następne dwa lata żyje we wspólnocie w Katowicach, posługując ubogim i bezdomnym, a w czasie trwania pandemii, również chorym na COVID. W 2021 wraz z br Marcinem Świądrem i Borysem Karczmarzykiem, inicjuje powstanie Fraterni.

bracia-4.jpg
bracia-4.jpg
borys.png

BR. BORYS KARCZMARZYK

Borys Karczmarzyk: urodził się w Szczecinie w 1984 roku. Jest wychowankiem wielu szkół podstawowych, m.in. w Lublinie, Szczecinie, Kraśniku i Kosinie n. Wisłą. Od początku w drodze.

Po ukończeniu studiów z architektury krajobrazu na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie wstąpił do zakonu Braci Kapucynów. W trakcie formacji początkowej zetknął się z braćmi malujacymi ikony, którzy zarazili go ta pasją. 

Po święceniach preziteratu uczył ktechezy w Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym w Nowym Mieście n. Pilicą. Był także wychowawcą nowicjuszy. Obecnie posługuje we wspólnocie Fraternii Pojednanie w Krynicy Zdroju.
borys.png

PARTNERZY

akeda-logo-finale.png
kapucyni-pl-logo.png
logo-krynica-calym-sercem.png
pobierz-1.png
pobierz.jpg
sarepta-logo-1.jpg
untitled-design-39.png