Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

OTWARCIE KAPLICY "WERONIKA" W BOGDANÓWCE

OTWARCIE KAPLICY "WERONIKA" W BOGDANÓWCE

Kapliczka zaprojektowana i wykończona przez br. Marcina Świądra jest już oficjalnie otwarta! Wczoraj nastąpiło jej poświęcenie podczas nieszporów którym przewodniczył ks. Jan Pipka z Krynicy Zdrój. Zapraszamy do obejrzenia galerii którą przygotowaliśmy z tego wydarzenia. Udostępniliśmy również film w którym br. Marcin odpowiada o wystroju kaplicy. W osobnej galerii znajdują się również zdjęcia z etapu budowy kapliczki.

Kaplica Weronika powstała z inicjatywy rodzinnej grupy turystyczno-krajoznawczej Nieprzemakalni i została zbudowana przez jej członków, znajomych oraz przyjaciół, którzy są jednocześnie jej fundatorami i kustoszami. Na prośbę Nieprzemakalnych, brat Marcin Świąder OFMCap podarował grupie Mandylion namalowany w wielkim tygodniu przed pamiętną paschą podczas zarazy w roku 2020. W całości tego przedsięwzięcia autor posługiwał się alfabetem plastycznym profesora Jerzego Nowosielskiego.

Nazwa Kaplicy związana jest z najcenniejszą relikwią chrześcijaństwa - obrazem Chrystusa Archeiropoietos - nie ręką ludzką malowanym. Imię Weronika zrodziło się z połączenia dwóch słów Języka Łacińskiego Vera oraz Ikne, co w tłumaczeniu na język polski oznacza, tyle co prawdziwa Ikona.

Według ewangelii św. Jana, Apostołowie Piotr i Jan przybywszy do pustego grobu po zmartwychwstaniu Jezusa, znaleźli leżące płótna oraz chustę, która była na Jego głowie, leżącą nie razem z płótnami, ale oddzielnie zwiniętą jednym miejscu por. J20,6-7. Według tradycji na znalezionej chuście widniało najświętsze oblicze Zbawiciela. Ten paschalny znak pomógł uwierzyć Apostołom w Zmartwychwstanie Chrystusa por. J20, 8-9.

Burzliwe dzieje przechowywania relikwii zrodziły wiele legendarnych prób uzasadnienia jej ostania. Na wschodzie powszechnie znana jest legenda o Królu Abgarze - Władcy Edessy, który z racji na chorobę trądu posłał sługę Ananiasza do Jezusa, sławnego już wówczas z racji wielu uzdrowień. Gdyby Jezus nie przybył do Edessy, sługa Abgara, miał go sportretować. Okazało się to jednak niemożliwe. Chrystus zatem obmywszy Twarz, przyłożył do niego chustę i w ten sposób powstał obraz, który podarował Abgraowi. Król ujrzawszy drogocenny prezent został oczyszczony z trądu. Rozpowszechniona na zachodzie tradycja Drogi Krzyżowej, w VI stacji zaprasza do rozważenia odwagi kobiety zwanej Weroniką, która przedzierając się przez tłum, ociera chustą umęczoną twarz Jezusa. W zamian za uczynek miłosierdzia otrzymuje w dowód wdzięczności - Odbite Oblicze Chrystusa

Pragniemy aby to miejsce było uświęcone modlitwą o jedność Chrześcijan, oraz stało się miejscem pojednania dla wszystkich, którzy tego potrzebują.

PARTNERZY

akeda-logo-finale.png
kapucyni-pl-logo.png
logo-krynica-calym-sercem.png
pobierz-1.png
pobierz.jpg
sarepta-logo-1.jpg
untitled-design-39.png